Kategoriler
Windows

USB Belleklere 4GB’dan Büyük Dosyaları Kaydetme Sorunu & Çözümü

Bu yazıya sitemizin başka bir sayfasından değil de doğrudan bir arama motoru vasıyasıyla ulaştıysanız büyük bir ihtimalle boyutu 4GB’dan fazla olan bir yansıma (veya imaj) dosyasını Flash belleğinize kopyalamaya çalıştınız ancak, bellekte tonlarca boş alan olmasına rağmen “bellek dolu” ya da “dosya kaydedilemiyor ya da kopyalanamıyor” türünden bir uyarı mesajı aldınız.

Bunun sebebi Windows’un USB bellekleri sadece FAT ya da FAT32 olarak formatlamaya izin vermesidir. Ancak  FAT ya da FAT32 dosyalama sistemi 4GB’dan büyük dosyalar üzerinde işlem yapmaya uygun değildir. 4GB’dan büyük dosyaları Flash belleklerimize kaydedebilmek için belleği NTFS dosya sistemine göre formatlamamız gerekmektedir. Ancak bellegi formatlamak için açtığımız Biçimlendir penceresindeki listede NTFS sistemi bulunmamaktadır. Bunun için:

  • Aygıt Yöneticisi’ni açın. (Masa üstündeki Bilgisayarım simgesi üzerinde sağ tıklayıp Yönet’i seçin ve soldaki listeden Sistem Araçları altında bulunan Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Ya daBilgisayarım’a sağ tıklayıp Özellikler->Donanım sekmesi->Aygıt Yöneticisi’ni seçin)aygit-yoneticisi
  • Aygıt Yöneticisinde Disk Sürücüleri arasından formatlayacağınız USB belleği bulduktan sonra ya üzerinde çift tıklayın ya da sağ tıklayıp açılan menüden Özellikleri seçin.
  • Açılan pencereden İlkeler sekmesine gidin ve Performans için en iyi duruma getirseçeneğini seçin ve Tamam’ı tıklayarak pencereyi kapatın.

usb-performans-ayari

Artık belleğimiz NTFS formatında biçimlendirme için hazır. Simdi USB bellekleri formatlamak için izlediğimiz yolu izleyerek bellegimizi NTFS dosya sisteminde formatlamaya geçebiliriz.

USB (Flash) Bellek Formatlanması

  • Masa üstündeki Bilgisayarım simgesi üzerinde çift tıklayın.
  • Açılan Bilgisayarım penceresinden Çıkarılabilir Depolama Birimli Aygıtlar grubu içinden USB belleğinize ait simgenin üzerine sağ tıklayıp Biçimlendir…’i seçin.disk-bicimlendir-penceresiAçılan Biçimlendir penceresinden Dosya sistemi olarak NTFS’i ve Biçimlendirme seçenekleri bölümünden de Hızlı Biçimlendir’i seçin. Ayrıca Birim etiketi metin kutusuna yazarak ta belleğinize herhangi bir isim verebilirsiniz.
  • Daha sonra Başlat’a tıklayın ve formatlamayı başlatın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir